سوالات متداول

گنبد ژئودزیک چیست؟

سازه یا گنبد ژئودزیک محصولی خلاقانه است که می توان بیشترین سطح را با کمترین مصالح و سریعترین زمان و حداقل تجهیزات ایجاد کرد. این سازه بصورت اضلاع یک خرپایی فضایی است که با اتصال به هم طبق الگوی هندسی ایده آل ژئودزیک می تواند یکی از مستحکم ترین و پایدارترین سازه ها را نسبت به مقاومت مصالح آن ایجاد کند. استفاده از انواع مختلف متریال مثل چوب و آلومینیوم و فولاد و کامپوزیت جهت اسکلت سازه و پارچه یا شیشه، کامپوزیت و یا حتی بتن جهت پوشش سطح آن، انتخابی مناسب برای کاربردهای مختلف خواهد بود. این محصول طی ده سال گذشته در دنیا بسیار رشد کرده و پرهون سازه به عنوان اولین شرکت تخصصی طراحی و ساخت سازه های ژئودزیک در ایران طی پنج سال گذشته نمونه های زیادی را در ایران طراحی و اجرا کرده است.
وزن سبک، حجم کم محصول قبل نصب، جابجایی آسان در مناطق صعب العبور، عدم نیاز به مهارت و تجهیزات نصب خاص، قابلیت تعمیر و نگهداری آسان، سازگاری با محیط زیست، عایق کاری و تهویه مطبوع داخلی آن، هزینه پایین در مساحت های بالا، مقاومت بسیار بالا در برابر شرایط جوی و زلزله ، امکان استفاده هم جهت اقامت موقت و هم تبدیل به اقامت دائم، زیبایی ظاهری و مدرن بودن آن، امکان اتصال چندین سازه به هم و یا ساخت سرویس بهداشتی در داخل یا خارج آن، امکان ایجاد طبقه در داخل سازه، عدم نیاز به فونداسیون وجه تمایز این محصول نسبت به موارد مشابه می باشد.

سازه ژئودزیک چه مزایایی دارد؟

نصب سریع: این سازه به صورت پیش ساخته بوده و با توجه به تنوع کم اِلمانهای تشکیل دهندۀ آن، زمان ساخت و نصب آن نسبت به مساحت محصور شونده بسیار کوتاه می باشد. به عنوان مثال، یک سازه به قطر 10 متر با مساحت 78.5 مترمربع را میتوان طی دو هفته در کارگاه ساخت و در عرض چند ساعت در محل مورد نظر نصب کرد.
برچیدن، جابجایی و تعمیر: این سازه را میتوان در مدت زمان کوتاهی باز کرد و دوباره در محل دیگری نصب نمود. چون هر کدام از اجزاء این سازه امکان نصب و برچیدن به صورت مجزا را دارا میباشد؛ تعمیر، تصحیح و یا تغییر شکل جزئی سازه به راحتی و در زمان بسیار کوتاه قابل اجرا است.
وزن سبک: نسبت وزن مصالح ساختمانی مورد استفاده به مساحت محصور در این سازه از تمامی سازههای شناخته شده دیگر کمتر است. به عنوان مثال، یک سازه به قطر 7 متر با مساحت حدود 38.5 مترمربع از جنس فولاد و با پوشش پارچه غشایی ضدآب، وزنی در حدود 500 کیلوگرم دارد. به این ترتیب با می توان این سازه را بدون نیاز به تقوین سازه های ساختمانی بر روی پشت بام نصب کرد. در ضمن با توجه به قرار گرفتن این سازه در طبقه بندی سازههای سبک نیاز، ساخت آن مستلزم دریافت مجوزهای ساخت وساز نمی باشد.
فضای داخلی کامل: عدم وجود ستون و دیوار در داخل گنبد، امکان استفادۀ بدون محدودیت از فضای داخلی را برای انواع کاربردهای مختلف فراهم میسازد.
زیبایی ظاهری: ساختار شبکه ای منظم متشکل از اشکال سادۀ هندسی و تقارن بالای هندسۀ سازه و همچنین تضاد بین فرم کلی کروی و اتصالات شکستۀ متعدد، جذابیت و زیبایی بی نظیری به این سازه ها می دهد.
مسقف کردن دهانه های بزرگتر: وزن سبک و نسبت بسیار کم ضخامت پوسته به دهانه در این گنبدها امکان مسقف کردن دهانه های وسیعتری را نسبت به سقف های مرسوم فراهم می کند.

کاربردهای سازه های گنبدی ژئودزیک چیست؟

 

1- کاربرد به عنوان اقامت گاه های ارزان قیمت و با ساخت سریع

2- کمپها، متلها و کافه‏تریاهای فضای باز

3- کاربرد به عنوان فضاهای ورزشی مانند کمپ های کوهنوردی فصلی، رختکن ورزشی

4- کاربرد به عنوان سازه‏های نمایشگاهی، فروشگاه‏های فصلی و موقتی

5- کاربرد به عنوان آلاچیق‏ها و سایبان‏ها

6- کاربرد به عنوان محل برگزاری سمینارها، کلاسها و رویدادها

7- کاربرد به عنوان مقرهای فرماندهی میدانی یا مدیریت بحران

8- کاربرد به عنوان اقامت گاه های زمان اضطراری

9- کاربرد به عنوان بیمارستانهای صحرایی

10- کاربرد در مدارس عشایری

11- کاربرد به عنوان گلخانه ها، روف گاردن ها و باغ های زمستانی

12- کاربرد به عنوان مجتمع های گردشگری بیابانی و کویری

13- کاربرد به عنوان وسایل بازی کودکان

14- کاربرد به عنوان شبیه سازها، آسمان نماها و

 15- کاربرد در صنعت نفت در پوشش مخازن مواد نفتی و پتروشیمی

16- کاربرد به عنوان اتاقک های شیلد مغناطیسی

17- کاربرد به عنوان استدیوهای آکوستیک

18- کاربرد در ساخت انبارهای مواد غذایی و سیلوها

 

 

 

ابعاد شامل طول، عرض، ارتفاع، مساحت، حجم و وزن محصول چیست؟ 

این سازه قابلیت ساخت از قطر 5 متر یعنی مساحت 19 متر مربع به ارتفاع 3 متر  و وزن 350 کیلوگرم تا قطر 50 متر و مساحت حدود 2000 متر مربع را دارد.
در ایران پرهون سازه تا قطر 18 متر و مساحت 254 مترمربع و وزن 2500 کیلوگرم را اجرا کرده است. 


© کلیه حقوق این سایت متعلق به پرهون سازه می‏ باشد

Copyright © PARHOONSAZEH All Rights Reserved