مجموعه تفریحی سریزد

مجموعه تفریحی سریزد

سریزد یکی از روستاهای باستانی شهرستان مهریز در استان یزد است که در فاصله 11 کیلومتری مهریز و 48 کیلومتری شهر یزد (مرکز استان) واقع شده است. این روستای 2500 ساله که روزگاری دروازه ورود به شهر یزد بوده از نظر گردشگری پنجمین روستای گردشگری ایران می باشد که در دوران ایران باستان یکی از بی رقیب ترین شهر های کشور بوده است. طبق آثار به دست آمده از این روستا و گفته های باستان شناسان، روستای سریزد در دوران حکومت سلجوقیان، ایلخانیان و صفویان از رونق و اقتصاد بیشتری برخوردار بوده است. شهری در نزدیکی سریزد وجود داشته به نام فرافر یا فرافتر که ساکنان آن بعد از جنگ با سپاهیان اسلام و کمبود آب به مکانی که اکنون شهر یزد قرار دارد کوچ کرده و آن را بنا می کنند. کشاورزی و باغداری از شغل های بارز این روستا به شمار می روند. لازم به ذکر است، گلیم بافی و قالی بافی نیز در بین زنان این روستا رواج داشته که در رونق اقتصاد این روستا نقش به سزایی دارد. گندم، جو، انار، انجیر و توت از مهم ترین محصولات کشاورزی این روستا می باشند. 

رباط کهنه و نو یکی از مکان های تاریخی مشهور سریزد می باشد که از آن برای عملیات نظامی، اقامت لشکریان، سفرهای زیارتی، فعالیت های اقتصادی و تجارت استفاده می شده است. اگر قصد سفر به این روستای تاریخی را دارید میتوانید با اقامت در بوم گردی های سریزد و استفاده از امکاناتی همچون سرو غذا های محلی و تورهای مخصوص اقامتگاه ها سفری خاطره انگیز را برای خود و همسفرانتان به ارمغان آورید.

تیم پرهون سازه مفتخر است دو عدد سازه ژئودزیک با قطر 12 متر با کاربری توریستی در روبروی کاروان سرای باستانی رباط مهنه احداث کند. این سازه با فریم لوله و پارچه PVC به رنگ خاکی می باشد.© کلیه حقوق این سایت متعلق به پرهون سازه می‏ باشد

Copyright © PARHOONSAZEH All Rights Reserved